İçeriğe geç
Erzurum Özçatlılar Evden Eve Nakliyat » Blog » Nakliye Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Nakliye Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Nakliye firması seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor, diye mi düşünüyorsun? Evinizi veya ofisini taşıtmak istiyorsun ama hangi nakliye firmasına eşyalarını emanet edeceğine karar veremiyor musun? 

Hayatımızın belli dönemlerinde zaruri olarak ev veya parça eşya taşıtmak, nakil işlemi yapmak zorunda kalırız. Bu süreçte ise kaliteli bir hizmet almak, sorunsuz transfer işlemini gerçekleştirmek isteriz. Bu durumda ise “Hangi nakliye firmasını seçmeliyim” diye düşündüğünüz durumlar vardır. Konu net, soru aslında açıktır. Kuşkusuz yanıtı da net ve açık olmalı. Birçok alanında uzman nakliyeci ve nakliye hizmeti alan müşteri görüşleri dikkate alınarak hazırladığımız bu tavsiye ve adımlar, size doğru ve en iyi nakliye firmasını seçmenizde yardımcı olacaktır. 

Nakliye Firması Seçiminde Öncelikle Yapılması Gerekenler

Öncelikle taşıma işleminde ürünün ne olduğu iyi tespit edilmeli, ev mi yoksa ofis veya parça eşya mı bu belirlenmelidir. İhtiyaçlar en iyi düzeyde belirlenmelidir. Nasıl mı? Kendinize şu soruları sorup, kısa yanıtlar vermelisiniz.

 • Asansöre ihtiyacım var mı, asansör olmadan da geleneksek nakliye yöntemleriyle evim taşınabilir mi? 
 • Şehir içi mi yoksa şehirler arası bir taşıma hizmetine mi ihtiyaç duyuyorum?
 • Ne kadar bütçe ayıracağım?
 • Sigortalı bir nakliyeye mi ihtiyacım var?
 • Paketleme, ambalaj durumu nasıl olacak?
 • Kaç tane eleman evimi taşıyabilir? Bu ve benzeri soruları kendinize sorup yanıtlamalısınız. Bu soruların asıl yanıtlarında size nakliye firmasının yardımcı olacağını da unutmamalısınız. 

Nakliye Firması Seçimi

Artık günümüzde bir bölgede hizmet sağlayabilen ve ulaşılabilir olan yüzlerce nakliye firması vardır. Bunların büyük kısmı küçük çapta yerel hizmet verir, bir kısmı ise aracı olarak çalışır ve size farklı nakliye firmalarından hizmeti sağlar. Evvela siz, mutlaka doğrudan nakliyecilik hizmeti sunan firmalara yönelmelisiniz. Kesinlikle aracı platform, kişi ve firmalara yönelmemelisiniz. Zira mağduriyet yaşamanız muhtemeldir. 

İnternet ve sosyal medya sayesinde size en doğru olan nakliye firmasını bulabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece kısa bir araştırmadır. Bu araştırmada şu hususlara dikkat etmelisiniz. 

 • # Bölgenizdeki nakliye firmaları öncelikle arama motorları veya toplu nakliye firma platformalarından belirleyin. “NakliyeBul” platformu veya RastgelelikTurtc, Bing, Azimli, Artadosearch, Vuhuv, Google ve Yandex gibi arama motorları size bu konuda yardımcı olacaktır. 
 • # Bulduğunuz nakliye firmalarının sizin ihtiyaçlarınıza karşılık vereceğinden emin olmalısınız. Bunun için ciddiyet, samimiyet ve güncelliğin önemli olduğunu unutmayın. Sosyal medya, İnternet teknolojilerini aktif kullanan, verilerini doğru ve güncel tutan bir nakliye firması, size ne denli özverili hizmet sağlayacağını bir düşünün. Aksine resmi bir internet sayfası ve sosyal medya hesabı bulunmayan ya da bağlantıları aktif, güncel olmayan bir sayfada hizmet tanıtan firmadan ne kadar özveri bekleyebilirsiniz? Binlerce nakliye firmasının hazır tema ile sırf anahtar kelime odaklı içerikler doldurduğu internet sitesine sahip olduğunu bilmelisiniz. Bu sitelerin birçoğu aktif ve güncel değildir. Bu duruma dikkat etmek gerekiyor. 

Husus 1: Resmi Nakliye Firması İnternet Sitesi

Nakliye firmasının resmi internet sitesinin ve firma adıyla olduğundan emin olun! www.firmadi.com şeklinde web sayfası olan nakliye firmaları markalaşmaya ve ilkelere önem verir. Bu hususa dikkat ettiğine bakın. 
www.evdeneve.com, www.erzurumnakliye.com vb. tamamen anahtar kelime odaklı sitelere itimat etmeyin. Bu siteler tamamen arama motorlarında ön planda çıkmaya yönelik oluşturulmuş sitelerdir. Dolayısıyla da markalaşma ve kalite hususuna önem vermezler. 

Husus 2: İnternet Sitesi İletişim Bölümü

Resmi internet sitesinde “İletişim” bölümünün olduğundan emin olun!
İletişim sayfası nakliye firmaları için en önemli sayfadır. Çünkü biz müşteriler öncelikli olarak firmaya ulaşmak isteriz. Bu yüzden bu sayfanın varlığı, ulaşılabilirliği ve güncelliği önemlidir. 

 •  # İletişim sayfasında bilgilerin resim formatında olmadığına dikkat edin! Metin formatında verilerin işlenmesi, iletişim formunun var olması kurumsallığın göstergesidir. Bu hususa dikkat eden nakliye firmaları, kurumsal bakış açısına sahiptir. 
 • İrtibat numaralarının açık, net ve okunabilir durumda olması gerekir. Bu telefon numaralarına tıklandığında doğrudan mobil cihazlarda aranabilir olması da ciddiyet ve İnternet sitesinin SEO uyumlu olarak özenle hazırlandığını, müşterilere kolaylık sunmak için özveri gösterildiğini gösterir. Bu inceliği gösterdiğinden de emin olun. 
 • # İletim sayfalarında e-posta belirtilme zorunluluğu yoktur ama mutlaka iletişim formu olmalıdır. Çünkü biz müşteriler her zaman telefonla aramak zorunda değiliz ve yazılı teklifler almak isteyebiliriz. Nakliye firması bu ciddiyete önem verdiğini göstermelidir. Dolayısıyla iletişim sayfasında iletişim formu olmalıdır. Ayrıca aranmak isteyebiliriz. Aramak yerine, firmanın bizi aramasını talep edebiliriz. Buna da imkan sunan firmaların bir adım daha ileride olduğunu bilmelisiniz. 
 • Harita veya adres verilerinin varlığı büyük önem teşkil eder. Aynı oranda mutlaka açık adres bilgisinin olması da gerekir. Bu, aracı veya seyyar bir nakliyeci olmadığının göstergesidir. Harita kaydı zorunlu olmasa da bulunabilirlik açısından önemlidir. Adres bilgisi olmayan nakliye firmaları ile irtibata bile geçmemek en doğru olanıdır. Çünkü muhtemelen nakliye işinde uzman veya kurumsal olmayan kişi veya aracılar olabilir. 
 •  # Geçerlilik: İrtibat numaralarının ve e-posta adreslerinin mutlaka geçerli, aktif olması gerekir. Aradığınızda ulaşılamıyor veya kapatılmış bir numara ile karşılaştıysanız, bu site ve firmayı doğrudan eleyebilirsiniz. Bu durum, ciddiyetsizliğin veya artık aktif çalışılmadığının göstergesi olabilir. 

Husus 3: Sosyal Medya Hesapları 

Nakliye firmasına ait en az bir sosyal medya platformunda hesabının olduğuna dikkat edin!
Nakliye firmaları, sosyal medya hesaplarına resmi internet sitelerinden bağlantı vermelidir. Resmi İnternet sitelerinde genellikle sağ/sol üst köşede veya sitenin en alt kısımlarında sosyal medya düğmeleri yer alır. Bu bağlantıların var olması değil, çalışabilir ve aktif biçimde firmaya ait sosyal medya hesaplarına yönlendirildiğinden emin olmalısınız. Şayet sadece sosyal medya platformlarına yönlendiriliyorsa, sadece konulması için konulmuş bağlantılardır. İtimat etmeyin. Yani, www.facebook.com şeklinde açılıyorsa bağlantı, bu firmanın sosyal medya hesabı ya yoktur ya da resmi siteye bağlanmamıştır. https://www.facebook.com/ozcatlilarnakliyat/ şeklinde bir bağlantıya sahip olmaları gerekir. 

 • # Sosyal medya bağlantısının olduğuna emin olduktan sonra sosyal medya hesaplarını inceleyin. En son ne zaman içerik paylaştıklarına ve ne tür içerikler paylaştığına göz atın. 3 aydan uzun süre paylaşım yapmayan nakliye firması sosyal medya hesapları, güncel olmadığını gösterir. Bu da sırf var olsun diye açılmış sosyal medya hesabı görünümü sunar. Bu yüzden son paylaşımın ne zaman yapıldığı önemlidir. Ayrıca ne tür paylaşımlar yapıldığına da dikkat etmelisiniz. Etiketlere, bağlantı ve resimlere dikkat eden paylaşımlar, sosyal medyayı aktif kullandığının göstergesidir.
 • # Bu alanda sorulara ne kadar doğru ve çözüm odaklı yanıt verdiklerini inceleyin. Şikayetleri inceleyip, firmanın nasıl geri dönüş yaptığına bakın. Sizi memnun edici yapıda ise bu firma tercih edilebilir firmalar arasında tutulabilir. 

Husus 4: Hizmetler ve Blog Panelleri

Nakliye firmasının resmi internet sitesinde hizmetlerine dair bilgi içeren sayfasını ve Blog panelini kontrol edin!
Firma, açık bir şekilde sunduğu hizmetleri ve sağladığı imkanları yazılı olarak belirtmelidir. Bu, onun ciddiyet ve kendisine olan güvenini gösterir. Sizlerde nakliye firması seçiminde resmi sitesinde sunduğu hizmetleri, sağladığı imkanları belirten sayfanın olup olmadığını ve açık biçimde bu konunun ele alınıp, alınmadığına bakın. Yapayacakları iş ve hizmetleri de ele almışlarsa bu dürüstlüklerinin göstergesi ve risk alma düzeylerini gösterir.Kaliteye paradan daha çok önem verdiklerinin aslında göstergesidir. 

Blog paneli, günümüzde her firma için büyük önem taşır. İncelediğiniz nakliye firmasının blog paneli var mı ve aktif kullanıyor mu, bu önemlidir. Bu, sadece taşıma işini değil, aynı zamanda taşımacılık alanına da uyum sağladığını ve sektörde markalaşma gayretlerini gösterir. Geçici değil, büyük kapsamda ileriye yönelik yatırımlar yaptığını belirtir. Bu panelde ihtiyaçlarınıza tarafsız bakış açısı sergilediğinden emin olmak gerekir. 

Husus 5: Test Etme

Nakliye firmasının üslup ve işlevlerini iş vermeden önce test edin. 
Evet, iş vermeden ve hiç bir eşya taşıtmadan önce nakliye firmasının tarzını, bakış açısı ve niteliklerini test etmelisiniz.

 • # İnternet sitesi üzerinden e-posta ile teklif isteyin. Size ne kadar kısa sürede, ne kadar açık ve uygun bir teklif sunduklarına bakın. 
 • # Sosyal medya hesapları üzerinden soru sorun. Sorularınıza verdikleri cevaplarda ciddiyet ve samimiyetlerini ölçün. İşlerine verdikleri özveri ve saygıyı size olan bakış açıları ortaya koyacaktır. 
 • # Diğer yan hizmetlerini inceleyin! Nakliye firmalarının büyük bir kısmı sadece tanıtım amaçlı interneti kullanır. Ancak kurumsal ve özveri içerisinde nakliye hizmeti sunan bazı nakliye firmaları ise İnterneti tanıtımın yanında hizmet amacıyla da kullanır. Başka ne tür hizmetler sağladıklarını inceleyin. Mesela bir nakliye firmasında “Nakliye Terimleri Sözlüğü“, “Nakliye Firması Arama Paneli”, “Nakliye Rehberi Mobil Uygulaması” vb. hizmetler sağlıyor olması önemlidir. Bu durum onların işlerine ve sektöre olan bakış açılarını ortaya koyar. Ne denli işlerini sevdiklerini ve sahiplendiklerini gösterir. Sadece ev veya ofis taşımak için değil, sektöre hizmet etmek için de çalıştıklarını gösterir. 
 • # Duyarlılıklarına bakın! Birtakım değerlere olan saygınlıklarını ölçebilirsiniz. Bunu, sosyal medya sayfalarında veya blog sayfalarında görebilirsiniz. Deprem, kriz, felaket, bayram ve özel günlere karşı bakış açılarını inceleyip, nasıl bir farkındalık oluşturduklarına bakın. 

Husus 6 ve Netice: Müşterilerini Dinleme

Seçeceğiniz nakliye firmasının diğer müşterilerinden bir de dinleyin!
Belirttiğimiz gibi sosyal medya sayfalarından veya sitenin ziyaretçi defteri, yorum kısmı vb. alanlarında firma hizmetlerinden faydalanan kişilerin yazdıklarını okuyun. Bölgede hizmet alan diğer müşterilere nakliye firmasını sorun. Müşteri yorumlarını iyi-kötü olmaksızın resmi sitesinde ve sosyal medya sitesinde yayınlayan nakliye firmaları saygınlığa büyük önem verdiğini gösterir. Tüm müşterileri memnun edemediği anlar olsa da saygınlıklarını asla yitirmediklerini gösterir. 

Not: Belirttiğimiz bu hususlar ışığında tercih edeceğiniz evden eve nakliye firması ile mutlaka “Evden Eve Nakliye Sözleşmesi” yapın. Mümkün ise “Sigorta” yaptırın. Tüm unsurlarla beraber yakınlarınızın ve nakliye hizmeti alan diğer müşterilerin yorumlarına kulan verin. İş vermeden önce süzgeçten geçirip, kararlaştırdığınız 5 nakliye firmasından evvela teklif alın. Teklifleri ve hizmetleri değerlendirip, öyle taşıma işine karar verin. 

Tercih Ettiğiniz Nakliye Firmasına Sorulması Gereken Sorular

Tercih listenize süzgeçten geçirip aldığınız 5 nakliye firmasından teklif isteyin. Ardından görme yapacağınız nakliye firmasına sormanızda fayda olan bazı sorular var. Mutlaka bu soruları sorup, not alın. 

 1.  – Taşınacak eşyalar sigortalanacak mı? 
 2. – Nakliye aracı ne zaman gelecek?
 3. – Taşıma işlemi ortalama olarak ne kadar sürecek? 
 4. – Montaj ve demontaj işlemleri nakliye firması elemanlarınca mı yapılacak, bu işi üstlenebilecekler mi?

Tercih listenizde belirlediğiniz nakliye firmasına bu soruları sorup, sizi tatmin eden cevapları alırsanız nakliye hizmetinden o derece memnun kalırsınız. Sorunsuz, endişe etmeden evinizi taşıtabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Bağlan