İçeriğe geç
Erzurum Özçatlılar Evden Eve Nakliyat » Blog » Nakliyecilik Deyip Geçme

Nakliyecilik Deyip Geçme

Nakliyecilik, diğer deyişle “Taşımacılık” sektörü, gerek çalışanları, gerek yöneticisi ve gerek de müşterileri için günümüzün en önemli ölmez sektörlerinden birisidir. Biz insanoğlu ev, mal ve mülk sahibi oldukça, dünyevi haller var oldukça da taşınma ve aktarım durumu devam ettikçe bitmeyecek bir sektör ve iştir nakliyecilik. Dünya genelinde 3. büyük istihdam olanağı sunan sektördür. Büyük maliyet, emek ve özveri isteyen ama büyümesi anlık veya uzun yıllar gösterebilen sektörlerdendir. 

Yapılan araştırmaya göre kurumsal veya orta ölçekli, hatta bireysel olarak bu işi yapan kimselerin birçoğu baba mesleği olarak devam ettirmektedir. Orta ölçekli taşımacılık hizmeti sunanların birçoğu ise ilave gelir kapısı olarak başlayıp, işi profesyonelce büyüten kişilerdir. Bazı büyük firmalar ise maliyeti düşürmek adına ticari olarak değil de, gerçek işlerinin bir parçası olarak taşımacılık sunmaktadır. Toplu Parakente firmaları gibi birçok büyük firma nakliye işini kendi bünyesinde sağlamaktadır. Taşımacılık o denli önem arz etmektedir ki, turizm sektöründe yer alan uzun yol otobüsleri, uçak firmaları ve denizcilik sektöründeki gemiler dahi taşımacılık hizmetini sunmaktadır. 

Anlaşılacağı üzere Nakliyecilik deyip geçmemek gerek. Evden eve, ofisten ofise taşımacılıkla günün her döneminde karşılaştığımız, iş ve kargo amaçlı başvurduğumuz taşımacılık sektörü, geleceğin en önemli sektörlerindendir. Teknolojinin hızlanması, zamanın kısalması artık taşıma sürecinin de hem hızlanmasını hemde güven bakımından önem kazanmasını sağlamıştır. 

Farklı sektörlerden bu sektöre geçmeyi düşünenlere ise bu işin uzun zaman ve zahmet gerektirdiği, aynı zamanda bir miktar bütçe gerektirdiği hatırlatılmalıdır. Türkiye’de nakliyecilik sektöründe de diğer sektörlerde olduğu gibi ciddi bir eksiklik ve kanayan yara vardır. O da eğitim ve kalifiye eleman yetersizliğidir. Kalifiye, daimi ve sabırlı çalışan personel bulmak, bu sektörde kariyer yapabilecek eğitimli kişi bulmak oldukça zordur. Gerek çalışanlar, gerekse yöneticilerin bir kısmı eğitimsizdir. Ayrıca ülke genelinde sıradan bir iş gibi görülen, eğitim ve gelişime kapalı bir bakış açısına sahip sektördür. Birçok uzman tarafından belli zamanlarda personelin eğitilmesi gerekmektedir. Nakliyeciliğe dair kaynak ve araştırma, yenilik de oldukça az ve kısırdır. 

Gerek İnternet sitesi, gerek blog, gerek kitap, gerek akademik araştırma oldukça azdır ve çok nadir biçimde yaratıcı fikirler üretilebilmektedir. Ayrıca uluslararası camiada bütünleşme ve dünyaya açılma olgusu oldukça düşüktür. Bunun da temel nedeni, eğitim yetersizliği ve ülkenin genel ekonomik, refah durumudur. İlerleyen zamanlarda tüm bu unsurların aşılmasını temenni ediyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Bağlan