İçeriğe geç

Nerede o günler de nerede… 
Bir adımda hayaller gerçek olsa da o günleri görebilsek, diye yakınacak olsak da bazen hayali bie güzel oluyor, diyebiliriz. 

Kim istemez ki, nakliyeciliğin günümüzden farklı olmasını. Dahası daha kaliteli ve hızlı olmasını. Şöyle bir birim veya uygulama olsa, bizler taşınmaya karar verdiğimizde veya mecbur kaldığımızda eşyalar kırılmadan, dökülmeden ve çizilip hasar görmeden yeni yerine taşınsa. Ama nerde… 
 Kamyonlara yüklenmese, elemanlar yorulmasa, yollarda ve taşıma da eşyalar yıpranmasa, ev sahipleri dünyanın parasını harcamasa, harcamasına rağmen bir de eşyaları kırılmasa, nakliyeciler de emeklerinin karşılığını her zaman alabilse, tartışma ve kavgalar olmasa, bir müşteri bir nakliyeden memnun kalsa ve dostuklar ticaretin ötesinde ilerlese… Ah ama ah, nerede… 

Bir hayal ama bu hayalleri en nitelikli biçimde uygulamak mümkün gibi aslında ama sadece biraz özveri gerekiyor. Lakin şuanda bunu tam manada değiştirmek olanaksızdır. Ne mi istiyoruz, dahası hayal ediyoruz? 

 1. Eşyalar düzgünce ve titizlikle en kısa sürede paketlensin. 
 2. Asansörlü ve güvenli sistemlerle eşyalar güvenlikli özel araçlara yüklensin. 
 3. Araçlar bilindik kamyon, tır veya kamyonetten farklı olmalı, tıpkı ambulans veya itfaiye misali. 
 4. Bu araçlarda eşyalar korunaklı olmalı. Öyle korunmalı ki, çarpma ve kazalarda dahi en az hasar görecek, hatta hiç görmeyecek düzeyde olmalıdır. 
 5. Eşyaların taşınmasında profesyonel ve kurumsal elemanlardanda öte uzmanlar çalışmalı. Öyle kahveden toplanıp, zor işlerde çalıştırılmamalıdır. 
 6. Eşyalar hızlı, güvenli ve özel olarak taşınmalıdır. Taşındığı yere de güvenle teslim edilmelidir. 
 7. Sadece taşımak değil, kayıt ve raporlamada kaliteli olmalıdır. Teslim alınan eşyalar listelenmeli ve teslimas sonrası raporlanmalıdır. 
 8. Bütün ürün ve eşyalar sigortalı olarak güvence altına alınmalıdır. 
 9. Sadece eşyalar ilgili yere teslim edilmekle bırakılmamalı, paketlemeden çıkarılarak, temiz biçimde yerleştirilmelidir de. 
 10. Ayrıca eşyalarının nerede, ne durumda olduğunu ev sahipleri mobilden ve netten takip edebilmelidir. Takip numarası olmalıdır. 
 11. Fiyatlar bu denli yüksek ve uçuk olmamalıdır. Amatörce, sıradan biçimde taşımacılık hizmetiyle uçuk fiyatlar söz konusudur. Bu durum değişmelidir. Uygun fiyatlar ve kaliteli taşımacılık sunulmalıdır. Böyle olsa ne güzel olur… 
 12. Daha sıralandıkça sıralanır ama şimdilik uçuk fiyatlarla ağır, güvensiz ve kalitesiz taşımacılık hizmetine devam demek zorunda gibi camiamız. 

Zamanla daha profesyonel, kaliteli hizmet sunan ve nitelikli uzmanlarla çalışan bir sektör olması ümidiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Bağlan